Nuda

 Wkurwiam się i wkurwiam odpowiadając na wewnętrzną pustkę pytających, więc odpowiadam w formie pisemnej na to uciążliwe pytanie wysysające mnie, jak czarna dziura:

„A co tu można zobaczyć jeszcze, bo jesteśmy dwa dni i wszystko żeśmy widzieli, a teraz się nudzimy.”

Ludzie! Jeśli przychodzicie z własną, bezdenną otchłanią nicości, to nic jej nie zapełni cokolwiek tam wrzucicie, będzie to wyglądało mniej więcej tak, jakby mrówka nasikała do oceanu z zamiarem podniesienia jego poziomu.

Rzeczą najpiękniejszą w Bieszczadach są Bieszczady, można nimi sycić oczy w nieskończoność. Natura, – czyli zielone i wszystko cow tym zielonym pełza, biega, kica, skrada się, czy szeleści warte jest zainteresowania. Ja patrzę na to już 40 lat i jeszcze mi się nie znudziło, ale, po co ja wam to mówię? – jeszcze was zanudzę…

Autor Rafał Dominik,  poeta ciśniański, właściciel  baru “Siekierezada”

Gdyby jednak to zielone i to co pełza, biega, kica, skrada i szeleści,  całkiem wam obrzydło i kiedy już zostaniecie zdobywcami wszystkich bieszczadzkich szczytów,   to może warto odwiedzić:

  • w najbliższej okolicy Cisnej – Leśne Zoo, Bieszczadzka Kolejka Leśna, Rezerwat Sine Wiry, cerkiew w Łopience, stadniny koni w Buku i Żubraczym, pracownia ikon Jadwigi Denisiuk “Veraikon”, galeria malarstwa Agnieszki Słowik-Kwiatkowskiej,  bar/galeria  “Siekierezada” , ścieżka przyrodniczo – historyczna ” Nad sztolnią”
  • w Sanoku – Muzeum Historyczne z wyjątkowa galerią obrazów Zdzisława Beksińskiego i największy w Polsce skansen Muzeum Budownictwa Ludowego
  • nieco dalej (ale całkiem blisko) – Jezioro Solińskie, Szlak Architektury Drewnianej, Drezyny Rowerowe, Zagroda Żubra w Mucznem, spływy kajakowe na Sanie
  • a dla tych którzy pragną zwiedzić Lwów, Tokaj czy też Medzilaborce, miejscowe biura podróży przygotowaną mają bogatą ofertę jednodniowych wycieczek zagranicznych

Imprezy kulturalne odbywające się na terenie naszej gminy Cisna:

  • w maju Bieg Rzeźnika
  • w lipcu Dni Gminy Cisna i festiwal ” Bies Czad Blues”
  • w sierpniu Bieszczadzkie Spotkania ze Sztuką Rozsypaniec
  • w październiku Maraton Bieszczadzki

 

Zima to wymarzony czas dla  miłośników skituringu i narciarstwa biegowego. W okolicy działają wyciągi narciarskie w Kalnicy i Bystrem.

Bieszczady to najlepsze miejsce na urlop z dala od codziennych trosk i obowiązków. To takie miejsce na ziemi, gdzie podobno, na jeden kilometr kwadratowy,  przypada jeden artysta. Warto to wykorzystać i wziąć udział w ciekawych warsztatach  organizowanych przez lokalnych twórców.

 

Przez Cisną przebiega główny szlak beskidzki, oznaczony kolorem czerwonym, który„przychodzi” tutaj z Komańczy, przez Chryszczatą i Przełęcz Żebrak (ok.8 h), natomiast z Cisnej biegnie on przez całe Bieszczady, kończąc swoją drogę w Wołosatem.

Szlaki turystyczne w okolicy Cisnej:
Cisna – Wołosań
Cisna – Komańcza
Cisna – Małe Jasło – Okrąglik
Okrąglik – Nowy Łupków
Dołżyca k.Cisnej – Jaworzec (bacówka PTTK)
Dołżyca – Łopiennik

Przydatne linki:
Bieszczadzka Kolejka Leśna
Stowarzyszenie Rozwoju Wetliny i Okolic
Biegówki
Bieszczadzka Grupa GOPR
Bieszczady.pl
Informacja Turystyczna